cww trust seal
yukarı
Öneri, Şikayet, Soru ve Teşekkür

Öneri, Şikayet, Soru ve Teşekkür Formu

KAPAT ×

Şirketimiz hakkında ne düşündüğünüzü aşağıdaki form ile gönderiniz... Her türlü görüşe açığız...

Gönder

İkram Turizm Kültür Turları
bulut
bulut

Hac Rehberi

HACCIN ÇEŞİTLERİ


 • İfrad Haccı
 • Temettü Haccı
 • Kıran Haccı


 • Temettu Haccı için İhrama Girilmesi

  Zilhiccenin 8. günü kuşluk vakti bulunduğunuz yerden hac için ihrama giriniz. Eğer imkânınız olursa ihram elbisesini gusül abdesti alarak giyiniz. Sonra da "Lebbeyke hacca. Lebbeyke Allahumme lebbeyk. Lebbeyke lâ şeriyke leke lebbeyk. İnne'l-Hamde ve'n-Ni'mete leke ve'l-Mülke lâ şeriyke lek" diye telbiye getiriniz.

  Arafat'ta Vakfe

  Arafat'a ulaştığınızda öğle ve ikindi namazlarını iki rekât olarak cemi takdim ile (öğle namazı vaktinde) kılıp güneş batıncaya kadar da burada kalınız. Bu arada kıbleye yönelerek çokça dua ve zikir yapınız.

  Müzdelife'ye Dönüş

  Güneş battıktan sonra Arafat'tan Müzdelife'ye doğru hareket ediniz. Akşam ile yatsı namazını cem-i tehir ile yatsı namazı vaktinde ve sabah namazını Müzdelife'de kılıp güneşin doğmasına yakın bir vakte kadar burada dua ve zikir yapınız.

  Şeytan Taşlama

  Güneşin doğuşu yaklaştığında Müzdelife'den Mina'ya doğru hareket ediniz. Mina'ya geldiğinizde şu işlemi yapınız; Mekke'ye en yakın olan Akabe cemresine, peşi sıra olmak ve her atışta tekbir getirmek şartı ile yedi taş atınız. Şeytan taşlama vakit olarak izdihamlı vakitler bayramın birinci günü sabah namazından – öğle namazına kadar.

  Kurban

  Türkiye de Toplanan Paralar İslam bankasına gönderilmektedir. En sağlıklı kurban kesimi İslam bankası ile yapılan kesimdir.

  Tıraş veya Saçları Kısaltmak

  En Güzel Traş olmayı Peygamberimiz; “Allah Saçlarını Ustura ile kesenlere Rahmet Eylesin, Rahmet Eylesin, Rahmet Eylesin diye dua ediyor. Dördüncü defa kısaltarak traş olanlara da dua ediyor. Hanımlar Saçların ucundan parmak boğumu kadar keserek ihramdan çıkarlar. Bu üç işlem; taş atma, kurban kesme ve tıraş olma sırasına göre yapıldıktan sonra cinsel ilişki hariç tüm ihram yasakları üzerinizden kalkar. Böylece birinci ihramdan çıkarak normal elbiselerinizi giyebilirsiniz.

  Hac Tavafı

  Mekke'ye gidip hac tavafı ve Safa ile Merve arasında hac sa'yini eda ediniz. Böylece ikinci ihramdan da çıkmış olursunuz ve cinsel ilişki de dâhil olmak üzere tüm ihram yasakları üzerinizden kalkar.

  Haccın Sa'y’i

  İki rekât namaz kıldıktan sonra Safa tepesine çıkınız. Safa'dan başlayıp Merve'de sona eren ve yedi şavttan oluşan sa'yi yapınız.

  Bayramın 2. ve 3. Günleri Şeytan Taşlama

  Zilhiccenin 11. ve 12. günleri zeval vaktinden sonra Mekke'ye en uzak olan birinci cemreden başlayıp daha sonra orta cemre ve Akabe cemresini taşlayınız. Her taş atışta tekbir getirerek bu üç cemreye peşi sıra yedişer taş atınız. Birinci ve orta cemreden sonra kıbleye yönelerek dua ediniz. Cemreleri zilhiccenin 11. ve 12. günleri zeval vaktinden önce taşlamak caiz değildir. İkinci ve üçüncü günler öğle namazından ikindi namazına kadardır. İzdihamlı olduğundan dolayı bu vakitlerde şeytan taşlamaya gidilmesi tavsiye etmiyoruz. Taşlama günlerinde Din görevlisi ve şirket görevlisi talimatlarına mutlaka uyunuz

  Veda Tavafı

  Hacdan Sonra Mekke’den ayrılırken Kâbe’yi tavaf ediniz. Hayız ve nifaslı olan kadınların veda tavafı yapması gerekmez. Farz tavaftan sonra yaptığınız en son nafile tavaf veda tavafı yerine geçer.

  Not: Bayramın Üçüncü günü Mescidi Haram çok kalabalık olacağı için farz ve veda tavafını bir gün önceden yapınız..
  Her hakkı saklıdır. İzinsiz içerik kullanılamaz.
  © 2015 www.ikramturizm.com.tr
  sosyal medyasosyal medyasosyal medyasosyal medyasosyal medya
  0.055 sn.